Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Metai veja metus ir šį mėnesį VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) mini jau 21-uosius, o dalijimosi daiktais stotelių tinklas „Daiktų kiemas“ – 3-iuosius veiklos metus.

„Nors pastarieji metai ir buvo kupini iššūkių dėl praeityje padarytų grubių klaidų, tačiau sutelktu ŠRATC komandos darbu pasiekėme išsikeltus tikslus ir toliau dirbame  Šiaulių regiono gyventojų labui. Parengtas Regioninis atliekų tvarkymo planas iki 2027 m., baigiami rengti savivaldybių atliekų prevencijos ir tvarkymo planai, plečiamas tekstilės atliekų konteinerių tinklas, pradedamos eksploatuoti naujai įrengtos pusiau požeminių konteinerių aikštelės, intensyviai dirbama, kad būtų laiku pastatyti Maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo regioniniai įrenginiai, rekonstruojamos ir statomos naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, visapusiškai rekonstruoti mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiai, laimėti svarbūs teismų procesai, prisiteisiant įstaigai padarytą žalą, dar labiau suaktyvinta edukacinė švietėjiška veikla bei vykdomos kitos svarbios funkcijos. Tikimės, kad jau greitu metu gyventojai turės galimybę naudotis dar labiau išplėtota atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūra“, – teigia ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis.

Nuo plano iki įgyvendinimo

2002 m. birželio 25 d. Šiaulių regiono savivaldybių tarybos įsteigtas ŠRATC – atsakingas už tinkamą komunalinių atliekų tvarkymą visose Šiaulių regiono savivaldybėse. Šiais metais ŠRATC daug dėmesio skiria atliekų prevencijai, pakartotiniam naudojimui ir tinkamam atliekų tvarkymui.

Vykdydamas Valstybinio atliekų tvarkymo plano reikalavimus, atsižvelgdamas į Žiedinės ekonomikos veiksmų strategiją bei visuomenės poreikį,  ŠRATC 2020 m. birželio 10 d. įsteigė dalijimosi daiktais stotelių tinklą „Daiktų kiemas“. Stotelės, įsikūrusios Šiaulių miesto, Kelmės, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Pakruojo ir Šiaulių rajonų savivaldybių teritorijose, netruko sulaukti gyventojų susidomėjimo. Per trejus veiklos metus čia iš viso buvo išdalinta 106 tūkst. daiktų.

Švietimas ir bendrystė

ŠRATC ir „Daiktų kiemas“ siekia atkreipti gyventojų dėmesį į kylančias aplinkosaugos problemas, supažindina visuomenę su Šiaulių regione veikiančių komunalinių atliekų tvarkymo sistema, kviečia naudotis jau sukurta infrastruktūra ir atliekų tvarkymo galimybėmis.

Šiaulių regiono savivaldybėse vedami edukaciniai užsiėmimai, informaciniai seminarai ir bendruomenių renginiai vis daugiau gyventojų suteikia jiems trūkstamų žinių. Vykdomi bendri projektai su paramos ir labdaros fondu „Maisto bankas“, SIC socialinėmis dirbtuvėmis, gyvūnų globos ir socialiai atsakingomis įstaigomis prisideda prie opiausių visuomenės problemų sprendimo. 

Mainymosi nauda

Pirmaisiais veiklos mėnesiais į atsidariusias dalijimosi daiktais stoteles pasižvalgyti užsukdavo tik didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių lankytojai. Šiandien aikštelėse dirbantys darbuotojai pasidžiaugia, kad vis daugiau gyventojų atvyksta čia tikslingai. 

Ilgainiui „Daiktų kiemas“ pradėjo burti tvariai gyvensenai neabejingų gyventojų bendruomenę, kuri noriai dalina(si) ne tik daiktais, tačiau ir pakartotinio naudojimo galimybėmis, gerąja patirtimi bei pavyzdžiais, kaip seni daiktai atgimsta naujuose namuose.

Kaip tai veikia?

„Daiktų kiemas“ teikiama dalijimosi daiktais paslauga – priėmimas ir išdavimas – nemokama ir nereikalaujanti pildyti dokumentų. Čia galima pristatyti pačius įvairiausius namuose atlikusius daiktus – nuo buities priemonių ir prietaisų, baldų, laisvalaikio inventoriaus, vaikams skirtų daiktų ar žaislų iki statybos ir remonto įrankių.

Atvežtiems daiktams privaloma sąlyga – jie turi būti tinkami naudojimui, tvarkingi, nesuplyšę, neskleidžiantys blogo kvapo, neužteršti ir be funkcinių defektų (išskyrus atvejus, kai trūkumas yra lengvai pataisomas). Siekiant užtikrinti visiems vienodas galimybes išduodamų daiktų kiekis vienam asmeniui vieno apsilankymo metu ribojamas iki 5 vnt. ir negali viršyti 20 vnt. per mėnesį (netaikoma knygoms ir žurnalams).

„Daiktų kiemas“ esantys daiktai – ir internete

2022 m. rugsėjo mėn. „Daiktų kiemas“ lankytojams pristatė naują internetinę svetainę www.daiktukiemas.lt ir papildomą funkciją lankytojams – daiktų rezervavimo sistemą. Dabar stotelėse esančius daiktus lankytojai gali apžiūrėti dar būdami namuose. Prisiregistravus sistemoje patikusį daiktą galima rezervuoti ir atsiimti artimiausią ketvirtadienį.

Rezervacija ketvirtadieniais nevykdoma – daiktai tik išduodami. Šią dieną Šiaulių regiono gyventojai, užsukę į artimiausią dalijimosi daiktais stotelę, gali apžiūrėti laisvus nerezervuotus daiktus ir išsirinkti sau tinkamus. Daiktų pristatymo tvarka išliko nepakitusi – gyventojai su jiems nebereikalingais, bet dar tinkamais naudoti daiktais visose stotelėse laukiami nuo antradienio iki šeštadienio darbo valandomis.

ŠRATC ir „Daiktų kiemas“ skatina gyventojus ugdyti sąmoningą požiūrį į vartojimą jau šiandien!

Dalintis:

Jus taip pat gali sudominti

#AšPats. Keičiu aplinką keisdamasis.“ kai seni daiktai priverčia patikėti stebuklais. 2023-09-07
#AšPats. Keičiu aplinką keisdamasis.“ kai seni daiktai priverčia patikėti stebuklais.

„DAIKTŲ KIEMAS“ – tai vieta, kur daiktams suteikiamas šansas dar vienam gyvenimui. Kiekvienas daiktas turi savo istoriją ir...

Atliekų tvarkymo ir meno bendrystė 2023-07-31
Atliekų tvarkymo ir meno bendrystė

Iš pirmo žvilgsnio viena nuo kitos nutolusios, atliekų tvarkymo ir meno sritys, gali atgimti gražia bendryste. Jau kelerius...

„#AšPats. Keičiu aplinką keisdamasis.“ patarimai naujinantiems namus 2023-07-07
„#AšPats. Keičiu aplinką keisdamasis.“ patarimai naujinantiems namus

Dar niekada nebuvo taip paprasta atnaujinti namų interjero, kaip šiuo metu. Nuo žurnaluose iki interneto svetainėse pateikiamų idėjų...

reserve wish delete
reserve